מחלת גבהים - מהי ואיך מתמודדים איתה?

מחלת גבהים היא מצב של מצוקה גופנית הנובעת ממחסור בחמצן. המחסור נוצר מטיפוס לגובה רב, כאשר הגוף איננו רגיל לגובה בו הוא נמצא. מחלת גבהים היא מצב נדיר וניתן להמנע ממנה, אך כאשר היא מתרחשת יש לנקוט בכל האמצעים כדי לפתור אותה, משום שהיא עלולה להוביל גם למוות.  

באיזה גובה מדובר?

נהוג להתייחס לגבהים שמעל 2,500-3,000 מטר כבעלי משמעות מבחינת הסיכון לפתח תופעות הקשורות לחשיפה לגובה. בגבהים האלו לחץ האוויר נמוך יותר ולכן גם לחץ החמצן באוויר שאנו שואפים לריאות - פוחת.

עם ההגעה לגובה, הגוף מגיב במספר פעולות "אוטומטיות" ,חלקן מידיות וחלקן מתרחשות תוך כמה ימים עד כמה שבועות ודורשות חשיפה הדרגתית. ככל שעולים יותר גבוה, דרושה הסתגלות ברמה גבוהה יותר. ההתאמה למצב החדש מכונה "התאקלמות", לכן, מאוד לא רצוי לעלות באופן מיידי מגובה פני הים (הגובה בו מצויה ישראל, למשל) לגובה של 3,000 מטר או יותר. רצוי להגיע לאזורי הגובה לאט ורק לאחר שהייה בגבהי ביניים להמשיך ולעלות. במקרים שבהם אין ברירה, ניתן להיעזר בתרופות על מנת למנוע מחלת גבהים, אך רק במידה מוגבלת. במקרי חירום ניתן להיעזר בחמצן או בתא לחץ.

 

מחלת גבהים - סימנים וסכנות:

תופעות "נורמליות" צפויות בהגעה לגובה: האצה בקצב הנשימה ובדופק, עליה בקצב הנשימה והדופק בעת מאמץ מינימלי, נשימה לא סדירה במהלך השינה.

סוגים שונים של מחלות גובה:

 

מחלת ההרים חריפה - Acute Mountain Sickness

סימני המחלה:

- כאבי ראש (יכולים להופיע גם שעה או יותר לאחר ההגעה לגובה "חדש" מעל 2,500 מטר).
- חוסר תאבון, בחילה והקאות. 
- תשישות וסחרחורת.
- חוסר יכולת להירדם.

מחלת ההרים החריפה נפוצה מאוד ורבים מהעולים לגובה סובלים ממנה. לרוב, יופיעו התסמינים במהלך הלילה הראשון לשהייה. לא בכל מקרה תתבטא מחלת הגובה בכל התופעות שתוארו. גם כאב ראש לא מאוד חמור יכול להוות ביטוי למחלת גבהים, בייחוד אם הוא מלווה בבחילות, חוסר שינה או תשישות.


בצקת מוח תלוית-גובה-  High Altitude Cerebral Edema HACE

בצקת מוח תלוית-גובה היא התמשכות של סימני מחלת ההרים החריפה מעל 24 שעות והחמרה במצב עם הופעת חוסר יציבות, ערפול ובלבול. אם היא לא מטופלת מייד, בצקת מוח תלוית-גובה עלולה להוביל לאובדן ההכרה ולמוות.


בצקת ריאות תלוית-גובה High Altitude Pulmonary Edema HAP

 בצקת ריאות תלוית-גובה מתחילה לרוב לאחר יום אחד בגובה. בתחילה מופיעים קוצר נשימה במנוחה ושיעול יבש. בהמשך מופיעים עלייה בקצב הלב, חולשה, שיעול עם כיח דמי, ישנוניות וכיחלון. אם היא לא מטופלת מייד, בצקת ריאות תלוית-גובה עלולה להוביל לאובדן הכרה ולמוות.
** בצקת המוח ובצקת הריאות בגבהים הן מחלות נדירות, אבל קיימות. מרגע שהרגשתם בתסמינים המאפיינים אותן, רצוי מאוד לפעול במהירות.

 

 

מניעה של מחלת גבהים

1. עליה בהדרגה! בגבהים שמעל 2,500-3,000 מטר מומלץ לעלות לא יותר מ-300 עד 600 מטר ביום ולשהות 24 שעות נוספות בגובה שאליו הגעתם. מומלץ לישון בגובה נמוך יותר משיא הגובה שאליו הגעתם באותו יום.
2. רצוי לא לנחות בגבהים של יותר מ-3,000 מטר. אם אין ברירה, ניתן לקחת תרופה בשם  דיאמוקס ,Acetazolamide- Diamox,Uramox, חצי כדור של 250 מג' פעמיים ביום (יום לפני ההגעה לגובה ויומיים לאחר ההגעה), שמשפר את ההסתגלות וההרגשה. את הכדור לוקחים לפי מרשם רופא. כדאי לזכור שלתרופה זו יתכנו תופעות לוואי כגון השתנה מרובה ותחושת נימול באצבעות וסביב הפה.

מתי לחשוד במחלת גבהים?

לא תמיד קל לדעת. לכאבי ראש, בחילות, תחושת חולשה קיצונית, סחרור או חוסר שינה בגובה של מעל 2500- 3000 מטר יש להתייחס כאל מחלת גובה עד שהוכח אחרת.


מה עושים כאשר זוהו התסמינים?

בימים הראשונים להגעה לגובה חדש יש להימנע ממאמץ, לשתות הרבה ולהשתדל לאכול ולישון כרגיל.
 אם מופיעים תסמינים כמתואר לעיל יש:
 1) לשתות הרבה מאוד, באזורי הגובה הקרינה גבוהה והסיכוי להתייבשות גבוה.
 2) לקחת אקמול או כל כדור נוגד כאבים אחר, יכול לעזור ולא יפריע לאקלום.
** אם תוך שעה לאחר ששתית ליטר מים ונטילת אקמול התחושות לא חלפו - יש להניח שמדובר במחלת גובה.
3) להימנע ממאמץ.
4) בשום אופן אין לעלות לגובה רב יותר. במידת האפשר, יש לרדת לגובה נמוך בכ-500 מטר.
5) אם אין ברירה ניתן להיעזר בתרופות. הבחירה הראשונה היא שוב דיאמוקס (כדור של 250 מג' פעמיים ביום, למשך 2-3 ימים).
6) ניתן להיעזר בחמצן (אם יש בנמצא) ואם יש בנמצא - לקבל טיפול רפואי ותרופתי נוסף.


"חוקי הזהב" לפני שעולים לגבהים:

1. על כל מי שעולה לגובה ללמוד ולהכיר את סימני מחלת הגובה.
2. כל מחלה באזורי גובה היא מחלת גובה עד שהוכח אחרת.
3. אין להמשיך ולעלות כל עוד סובלים מתסמינים של מחלת גובה.
4. אם הסימנים מחמירים בעת מנוחה באותו גובה – יש לרדת במהירות האפשרית.
5. לעולם אל תשאיר אדם הסובל ממחלת גובה לבד.

 

דר' דליה נבות-מינצר- מרפאת המטיילים
דר' ביביאנה חזן מרפאת עומר, עפולה