שבעה טיפים שחשוב שתכירו, לפני נסיעה לחו"ל עם המשפחה

הידעתם? אנחנו, הישראלים, נחשבים ממחזיקי השיאים ביחס ללאומים אחרים, בממוצע הטיולים השנתי שלנו לחו"ל. משפחות רבות בוחרות לבלות בחו"ל, לעיתים לסופשבוע לביקור קצר, ולעיתים לתקופות ארוכות יותר בנסיעות ליעדים רחוקים או אקזוטיים – לאן שלא תבחרו לנסוע, חשוב שתתארגנו בהתאם טרם הנסיעה,  בין אם אתם נוסעים לבד או עם כל המשפחה. אספנו עבורכם שבעה טיפים חשובים בשבעה נושאים שונים של התארגנות, שיאפשרו לכם ליהנות מהנסיעה שלכם באופן מושלם וללא הפרעות.

1. ביטוח נסיעות לחו"ל

קשה להפריז בחשיבות ההכנות המוקדמות שלא רק יספקו כיסויים בכל מקרה של אירועים בלתי צפויים חלילה, פציעות או אבדן מטען – אלא גם יעניק לכם את שלוות הנפש והידיעה ש"יש לכם גב" גם כשהכול מתנהל על מי מנוחות. חשוב מאוד לבחור ביטוח נסיעות רחב המספק שירות יעיל, וזמין במקרים של אירועים רפואיים ואפילו ביטול או קיצור הנסיעה על רקע בריאותי. כמו כן, חשוב להתאים את פוליסת הביטוח למצבכם הבריאותי, לאופי הנסיעה שלכם ולכיסויים שיספקו לכם מענה הולם במקרה הצורך. למשל אם הנסיעה המתוכננת שלכם הינה בעלת אופי ספורטיבי, ואתם מתכננים לעסוק בכל פעילות ספורטיבית אתגרית  או ספורט חורף , חשוב לרכוש הרחבות בהתאם, וכך גם בכל אופי אחר של טיול שאתם מתכננים.

2. הסמארטפון שלכם

זה לא משנה אם אתם נוסעים ליומיים או לחודש, ליוון או לדרום אפריקה – אתם תרצו, כנראה, להשתמש בסמארטפון שלכם, בין אם עבור שיחות או לאינטרנט, מיילים וכדומה. אם אתם נוסעים עם ילדים קטנים ,אתם עשויים לגלות שהסמארטפון מהווה הצלה בנסיעות ארוכות – אם הורדתם תכנים לצפייה עבורם או אם יש לכם חבילת אינטרנט שתאפשר להם לצפות בתכני וידאו או לשחק במשחקים האהובים עליהם, כשתאפשרו זאת.
באופן כללי, עומדות בפניכם מספר אפשרויות בנוגע להפעלת הטלפון שלכם בחו"ל – הראשונה היא רכישת חבילת חו"ל מטעם ספקי הסלולר בישראל, והשנייה היא רכישת סים מקומי שיאפשר שימוש בסמארטפון שלכם באמצעות מספר מקומי, ובמכשירים בהם ניתן להפעיל שני כרטיסי סים בו זמנית – תוכלו גם לקבל שיחות ולהשתמש באינטרנט, בתמחור שונה ובמקומות עם אינטרנט מובנה (כמו בתי מלון ומסעדות).
ברוב מדינות אירופה אין סיבה לרכוש כרטיס סים מקומי. חבילות חו"ל נמכרות כיום על ידי מרבית חברות הסלולר בעלויות לא גבוהות, והן מאפשרות שיחות ושימוש באינטרנט כמעט ללא הגבלה.
טסים לארה"ב מדינות אפריקה או ליעדים אקזוטיים אחרים? ייתכן שתמצאו כי החבילות המוצעות על ידי ספקי הסלולר אינן משתלמות. במקרים כאלה, תוכלו לרכוש כרטיס סים מקומי בדרך כלל כבר בנמל התעופה. בטנזניה, למשל, תשלמו עבור סים מקומי הטעון בחמישה ג'יגה של גלישה, כ– 10 דולרים. 

3. המרת מטבע

חשוב לברר באיזה מטבע תשתמשו במדינה אליה אתם טסים, והאם אתם יכולים ובוחרים להשתמש בכרטיס האשראי שלכם (כך שתסחבו איתכם פחות כסף מזומן). בכל מקרה, חשוב לזכור לקחת איתכם מספיק כסף מזומן במטבע המקומי ובשטרות קטנים, למשל לטובת טיפים ותשלום לנותני שירות מקומיים כמו סבלים ונהגי מוניות. תוכלו להמיר שקלים למטבע מקומי בבנק הדואר, אצל חלפנים פרטיים (חשוב לבחור חלפן מקצועי ולנהל את העיסקה בזהירות הראוייה) או בסניפי הבנקים שלכם. בעוד ששערי ההמרה של המטבעות בדרך כלל דומים – מומלץ לברר אילו שערי המרה מוצעים בסניפים הקרובים אליכם של המוסדות להמרת מטבע, ולבחור במי שמציע את שער ההמרה הטוב ביותר. חשוב לזכור, כי כל פעולת המרת מטבע היא פעולה שאתם משלמים עליה, בצורת שערי חליפין נמוכים בקניה וגבוהים במכירה. על כן, אם אתם נוסעים למדינות בהן משתמשים בעיקר באירו או בדולרים – שמרו לכם את עודפי המט"ח לנסיעה הבאה. הטבה מיוחדת לרוכשים ביטוח אצלנו – לאחר הרכישה תקבלו קישור בו ניתן להזמין מט"ח מראש באמצעות כרטיס האשראי כך תשלמו פחות וחסכו עמלות.
ניתן לפרוס את הרכישה לתשלומים לפי השער המוצג בזמן ביצוע ההזמנה. החיוב ירד מכרטיס האשראי במועד החיוב החודשי כמו כל תשלום אחר ועכשיו אתם יכולים לטייל לבלות ולערוך קניות בראש שקט. המזומן יחכה לכם בדלפקי בנק הפועלים בטרמינל 3 וטרמינל 1 בדיוטי פרי בנתב"ג, לפני העלייה למטוס . דלפק בנק הפועלים ושירות הלקוחות פתוח 24 שעות ביממה , שבעה ימים בשבוע.

4. דרכון ומסמכים נדרשים נוספים

חשוב לשים לב שאתם נוסעים עם דרכונים שיהיו בתוקף עד לכל הפחות חצי שנה מיום החזרה לארץ. מומלץ לוודא שהדרכונים שלכם בתוקף לפחות חודשיים טרם הטיסה – וחשוב לדעת, כי ניתן להאריך את תוקף הדרכון גם בנתב"ג, רגע לפני שעולים למטוס, בעלות של כ – 1,000 ₪ לכל דרכון. מסמכים נוספים שתרצו שיהיו לכם: רישיונות נהיגה, גם הם בתוקף של לפחות חצי שנה מיום החזרה, עבור מי שמתכוון לנהוג ברכב שכור, פרטי ביטוח הנסיעות שרכשתם לחו"ל, כרטיסים מודפסים עבור כל השירותים שכבר רכשתם (כמו פארקי שעשועים, מלונות, וכדומה), מידע כתוב אודות המצב הבריאותי שלכם כולל תרופות שאתם נוטלים באופן קבוע, בלועזית. 

5. חיסונים ובריאות

אם אתם טסים למדינות אירופה, לא תצטרכו לדאוג בדרך כלל לחיסונים או תרופות שחשוב ליטול במדינת היעד שלכם. עם זאת, מומלץ בחום לבדוק באתר משרד הבריאות בנוגע להנחיות בריאות מעודכנות עבור כל מדינה. במרבית מדינות המזרח הרחוק, אפריקה, ודרום אמריקה, תצטרכו להתחסן טרם הטיול. חיסונים כמו צהבת, טיפוס הבטן, חצבת, ואחרים, מומלצים על פי הגיל (וסדרת החיסונים שילדים מקבלים באופן טבעי בישראל) והיעד שלכם. אם אין לכם את פנקס החיסונים שלכם – תקבלו אחד חדש, ובו פירוט כל החיסונים שקיבלתם. במקומות בהם ישנה סכנה למלריה, ממליץ משרד הבריאות ליטול כדורים נגד מלריה- מלרון (הניטל באופן יומי) או לאריאם (הניטל רק פעם בשבוע). את התרופות נוטלים ילדים ומבוגרים, במינונים שונים. לילדים, ניתן לרסק את הכדור לכוס מיץ ולשתות.

6. תיק התרופות שלכם

אם אתם נוסעים עם ילדים, תיק התרופות חשוב במיוחד, אם כי גם טיול של מבוגרים בלבד, במיוחד כשאתם חובבי אקסטרים – הוא חשוב. מה כדאי שיהיה בתיק התרופות שלכם? הנה כמה רעיונות:
• קחו אתכם, כמובן, את כל התרופות שכל הנוסעים נוטלים באופן קבוע. אנחנו ממליצים לקחת איתכם יותר מאשר רק את הכמות בה תשתמשו במהלך הטיול (ליתר ביטחון), ולחלק את כל התרופות בין התיקים למקרה שאחד התיקים יאבד/יגנב.
• "תרופות מדף– (כאלה שאינן מצריכות מרשם רופא  לשם רכישתן) שאנחנו ממליצים להוסיף לתיק התרופות שלכם: משככי כאבים ומורידי חום, נוגדי אלרגיה נוגדי צינון והתקררות, תרופות לעצירת שלשול, נוגדי בחילות אם צריך, נוגדי צרבת, משחה אנטיביוטית לטיפול מקומי בפציעות או זיהומים, טיפות עיניים, טיפות אף, ותרופות אחרות שאתם משתמשים בהן מידי פעם.
• קחו איתכם חומרים לטיפול בפציעות מקומיות – יוד או חומרי חיטוי, פלסטר או חומרי חבישה.
• חשוב לקחת איתכם חומרים דוחי יתושים וקרם המכיל הגנה מהשמש, במיוחד (אם כי לא רק) בטיולי קיץ.

7. מה לקחת במזוודה?

בטיולי ה"לואו קוסט" שהפכו פופולאריים כל כך, אנחנו לעיתים טסים עם מגבלת משקל (או נפח) למזוודות שלנו. מומלץ לארוז על פי התחזית הצפויה ביעד שלכם לימי הטיול, וגם אם צפוי להיות קריר – כדאי להתלבש "בשיטת הבצל". מיטיבי לכת אל תשכחו לארוז נעליים נוחות ומתאימות ליעד ודי זוגות גרביים. כמו כן חשוב לארוז גם "מוצרי גיבוי" כגון משקפי ראייה וכו'.

8. מטענים ומתאמי חשמל

במדינות שונות בעולם שקעי חשמל שונים – למשל, בארה"ב, ביפן, בהודו, באנגליה, בסין, ובמדינות רבות אחרות – לא תוכלו להשתמש בתקעי החשמל הרגילים שלכם, ללא מתאם. חשוב לבדוק את המתח החשמלי וסוגי השקעים המקובלים ביעד שלכם, וחשוב לדעת כי במדינות בהן נהוג מתח חשמלי שונה מזה שלנו – כשאתם מביאים מכשירי חשמל מהארץ, מומלץ להשתמש בהם באמצעות שנאי, שיסייע להתאים בין מתח החשמל מהשקע למתח הנדרש למכשיר.
והכי חשוב – טונות של מצב רוח טוב, בין אם זכרתם לארוז את משחת השיניים שלכם או בין אם לאו – אתם נוסעים לנופש, וזה כבר המון. לאחר שהשקעתם בתכנון ואריזת כל מה שתצטרכו, אם יצא לכם לשכוח משהו – קחו את זה בקלות, החליפו אותו או התארגנו בהתאם וקחו את הזמן להירגע, ליהנות ביחד ולמצות את זמני החופשה שתיקחו אתכם עוד הרבה שנים קדימה.