הנקודה היהודית בלונדון

​​​​​הקהילה היהודית בלונדון מונה כ-263,000 איש, כשרוב היהודים חיים בשכונה האורתודוכסית גולדרס גרין (Golders Green) בצפון מערב לונדון. כל יהודי שמגיע ללונדון יכול ליהנות מאוכל כשר, בתי כנסת רבים, בתי חב"ד, עיתונים שמיועדים לקהילה ומקומות בילוי שונים שמיועדים ליהודים.

בית הכנסת המרכזי בלונדון – Central synagogue

זהו בית כנסת של הזרם האשכנזי אורתודוכסי. אפשר לבדוק באתר בית הכנסת אירועים קהילתיים שונים שמתקיימים בבית הכנסת, ליהנות מהבלוג של הרב וחזן בית הכנסת, ולוודא מתי מתקיים סיור בבית הכנסת, מהן שעות התפילה ועוד.

כתובת: Hallam St. 36

המוזיאון היהודי בקמדן – The Jewish Museum, Camden

המוזיאון היהודי נוסד בשנת 1932 והיה ממוקם במקורו ב-Woburn House ב-Bloomsbury, המוזיאון הועבר בשנת 1994 למבנה ויקטוריאני אלגנטי בקמדן טאון.

המוזיאון לחיים יהודיים נוסד ב-1983 כמוזיאון של הקהילה היהודית ב-East End, במטרה להציל ולשמר את המורשת הנעלמת של שכונה זו בלונדון – לב ליבה של ההתיישבות היהודית בבריטניה.

בעוד שאיסט אנד נותרה מוקד פעילות חשוב, המוזיאון הורחב כדי לשקף את השורשים המגוונים של ההיסטוריה החברתית של העם היהודי ברחבי לונדון, כולל חוויות של פליטי הנאציזם. כמו כן, המוזיאון פיתח תכנית מעולה ללימודי השואה וחינוך נגד גזענות.

ב-1995 אוחדו שני המוזיאונים. בין השנים 1995 ו-2007 התקיימו שני המוזיאונים במקביל, אבל המטרה לטווח הארוך היא לשלב את שני האוספים באתר אחד. לאחר שנים של תכנון וגיוס כספים, קנה המוזיאון בית חרושת לשעבר מאחורי אתר קמדן טאון, שיפץ את המבנים, והמוזיאון החדש נפתח לציבור ב-2010.

שעות פעילות: א'-ה' בשעות 17:00-10:00; יום ו' בשעות 10:00-14:00. מומלץ לבדוק את שעות הפעילות העדכניות באתר האינטרנט של המוזיאון.

כתובת: Albert St. 129

סיור ברובע היהודי העתיק באיסט אנד (East End)

הסיור ברובע היהודי העתיק בלונדון משתרע מאיסט אנד ועד לארמון המפואר Hampton Court Palach, כולל ביקור בטירת וינדזור, עם החיבורים היהודים המרתקים שלה.

אפשר להצטרף לאחד הסיורים המודרכים וליהנות מהסיפורים המרתקים על יהודים מדהימים, אירועים מרתקים ודמויות צבעוניות מהעבר. סיורים שכאלה אפשר למצוא באינטרנט. אחת הדוגמאות לאתר שמציע סיור מודרך: כאן.

לתשומת ליבך הנתונים המוזנים כאן מאובטחים בפרוטוקול VPNSSL