הנקודה היהודית בפריז

יהודים חיו בפריז לסירוגין מאז שהאזור נכבש על ידי רומא, במאה הראשונה לפני הספירה ועד ימינו. קהילות יהודיות קטנות באותם ימים קדומים, אפשר למצוא ברובע החמישי של ימינו, מדרום לנהר הסיין במקום שבו נמצאת כנסיית סן ג'וליאן לה פוברה (Church of St. Julien le Pauvre). יש עדויות שמצביעות על כך שבאותו מקום עמד פעם בית כנסת.

סיור רגלי ברובע היהודי המפורסם ביותר – מארה (Marai)

השכונה היהודית המפורסמת ביותר בעיר נמצאת ברובע מארה, שידוע גם בשם פלעצל (Pletzl), שפירושו באידיש "מקום קטן". מחוז זה, ארונדיסמון, ה-4 (Arrondissment) – תחנת מטרו סן פול (St. Paul) – היה ביתם של היהודים לסירוגין מאז המאה ה-13. למרות, שהיום חדרה לשכונה אוכלוסייה מבוססת יותר שהפכה את האזור לאחד הרבעים האופנתיים ביותר בעיר, השכונה עדיין אפופה באווירה יהודית בולטת.

לאורך רחוב רוזייר (rue des Rosiers), בין רחוב מאהלר (Malher) ורחובות הוספיטלייר וסן ג'רביי (Hospitalières - St. Gervais), כמו גם ברחובות הצדדים יותר, תמצאו מסעדות, חנויות ספרים, מאפיות ומעדניות יהודיות יחד עם בתי כנסת ושטיבלים (Oratoire בצרפתית). שטיבל ביידיש פירושו חדר תפילה קטן.

קתדרלת נוטרדאם

הכיכר מול קתדרלת נוטרדאם, המכונה פארוויס (Parvis), הוא המקום שממנו נמדדים כל המרחקים בצרפת. זה אולי יפתיע אתכם שכנסייה קתולית מרשימה זו בצרפת, מפגינה גם עניין מה ביהדות.

מול הקתדרלה אפשר לראות בקלות שתי דמויות נשים משני צדי השער הראשי. הן ידועות כאקסלסיה (Ecclesia) משמאל, וסינגוגה (Synagoga) מימין.

אקסלסיה, אישה יפה עם כתר מייצגת את הכנסייה הקתולית, וסינגוגה (בתרגום: בית כנסת), היא אישה שראשה מורכן, לרגליה לוחות הברית שבורים ונחש סביב עיניה, מייצגת את היהדות. שתי דמויות אלה שכיחות באדריכלות הכנסייה בכול רחבי אירופה ומייצגת את הקונפליקט הדתי עתיק היומין בין הנצרות ליהדות.

מאחורי נוטרדאם, מול רחוב ל'ארשוושה (rue de l' Archeveché), נמצא כיכר ל'איל דה פרנס (l'Ile de France). שער קטן בצד ימין של הכיכר מוביל לאתר זיכרון ליהודים שגורשו מהעיר במלחמת העולם השנייה ונשלחו למחנות ההשמדה. תרגום המשפט שמתנוסס מעל לפתח הוא: "סלחו, אבל אל תשכחו!".