עובדות ומספרים - פראג

עיר הבירה המוזרה והמפתיעה ביותר באירופה שבה הסגנון הגותי והבארוקי עדין חיים ובועטים

להסתובב בחוסר מטרה במבוך הרחובות המרוצפים ובסמטאות החבויות, להתקל בכנסיות עתיקות וקסומות, לגלות גנים פורחים ומפתיעים, לשבת ולספוג אווירה באחד מבתי הקפה הנעימים או ללגום בירה משובחת שאותה לא תמצאו בשום מקום אחר בעולם, באחד מהברים המסורתיים בעיר – פראג היא פנינה אורבנית שעומדת בשורה אחת עם ערי אירופה המפוארות כמו רומא, אמסטרדם ולונדון.

אם זהו ביקורכם הראשון בעיר הקומפקטית והמדהימה הזו, תגלו די מהר שפראג – ששעריה נפתחו לרווחה ב-1989 לאחר שצ'כיה השתחררה מהקומוניזם במהפכת הקטיפה – היא גלריה חיה ונושמת של הסגנון הגותי והבארוקי ולא בכדי היא נחשבת לבירה האקסצנטרית של אירופה.

פראג היפהפיה, שנקראת גם "פריז הקטנה", היא עיר מיוחדת במינה שבה רוחות הרפאים של הסופרים והמלחינים המפורסמים ממשיכים לרחף בבתי הקפה המפוארים, בברים הבוהמיניים ובמועדוני הג'אז אפופי העשן. התיירים מגיעים לכאן בהמוניהם, בעיקר בקיץ, ולפעמים נראה כאילו מחצית האנושות מהלכת על גשר קארל המפורסם. אבל גם כל הקהל הרב לא יכול להעלים את גשר האבן המרהיב מהמאה ה-14, את הטירה המדהימה שניצבת במרומי הגבעה ואת נהר הוולטבה המקסים והעצל משהו.

ואם כבר השוונו אותה לפריז, הגלריות לאומנות בפראג מן הסתם לא יכולות להתחרות בלובר אבל למרות זאת, האומנות הבוהמית מציעה יצירות מעוררות התפעלות כמו: קישוטי מזבח זוהרים במנזר סן אגנס (Convent of St Agnes), ארט נובו עסיסי באלפונס מוחא (Alfons Mucha), או אוסף מרהיב של אומנות סוריאליסטית, קוביסטית וקונסטרוקטיביסטית של המאה ה-20, שמוצג ב-וולטרזני פאלאץ (Veletrzni Palac).

בפראג אי אפשר לפספס את עבודותיו המוזרות למדי של הפסל המקומי דיויד צ'רני, הפזורות ברחבי המרחב הציבורי בעיר, או את שפע היצירות האדריכליות המגוונות – מהסגנון הגותי, האנכי והמתנשא, דרך התרוממות הרוח הבארוקית והאלגנטיות החושנית של הארט נבו ועד החזיתות הזוויתיות של הסגנון הקוביסטי. ואם טיילתם יום שלם והתישבתם לאכול וללגום משהו, ודאו שאתם מזמינים לכם בירה – שכן צ'כיה נחשבת למקום שבו אפשר להשיג את הבירה הטובה בעולם עוד משנת 1842, ובאזור פראג רוחשות מבשלות בירות צ'כיות קטנות שמציעות ענין מתחדש בייצור הבירה המסורתית. השמות שכדאי לנסות לטעום הם: קוט נא סומאווה (Kout na Sumave), סביאנסקי ריטיר (Svijansky Rytir) ו-ולקופופוביצקי קוזל (Velkopopovicky Kozel).

העיר ספוגת ההיסטוריה ידועה בשל יופיה, אבל לא רבים יודעים:

  • שבפראג מותר לכלבים להיכנס לכול מקום – לרכבת התחתית, למסעדות, למשרד בזמן העבודה. העם הצ'כי אוהב כלבים וגם תינוקות, אותם אפשר לראות בכול מקום.

  • שבפארק לנטה (Lenta) בעיר הוקמה אנדרטת נעלים שמחליפה את הפסל הגדול בעולם של סטאלין שנהרס ב-1962. מאות זוגות נעלים תלויות על חבל מתוח במרומים, מעשה ידיהם של גלשני סקייטבורד שהתאמנו באזור וביקשו ליצור אנדרטה שתמחה נגד השלטון הסובייטי.

  • שבמבוך הסמטאות המרוצפות, ברחוב Velkopřevorské náměstí, עומד לו קיר גרפיטי צבעוני שמוקדש כולו לג'ון לנון. הקיר שימש בעבר כסמל התנגדות של הנוער הצ'כי נגד המשטר הקומוניסטי שאסר על האזנה למוזיקת פופ.