הנקודה היהודית בפראג

הרובע היהודי בפראג מכיל קומפלקס של מונומנטים יהודיים היסטוריים מהשמורים ביותר באירופה והוא מכונה המוזיאון היהודי של פראג. הקומפלקס כולל 4 מבנים של בתי כנסת, מבנה טהרה ובית קברות יהודי עתיק. הכניסה אל המתחם מתאפשרת על ידי רכישת כרטיס אחד ויחיד, כאשר המבנה היחידי שהכניסה אליו מצריכה כרטיס נפרד הוא בית הכנסת הישן-חדש.

כרטיס הכניסה מכסה 4 בתי כנסת (מייזל (Maisel), הספרדי, פינקס וקלואסן (Klausen)), את בית הטהרה היהודי ואת בית הקברות היהודי.

ברובע היהודי תוכלו גם ליהנות ממסעדות כשרות כמו מסעדת "שלום" מסעדת "דיניץ" או מסעדת "שלנו" שהוקמה על ידי בית חב"ד בפראג.

כתובת: Josefov, Prague 1

בית הכנסת הספרדי

בית הכנסת הספרדי בפראג ידוע כיפה ביותר באירופה. הוא ממוקם בליבו של הרובע היהודי ונקרא "ספרדי" בזכות העיצוב הפנימי המורי המרשים משנת 1868. בית הכנסת נבנה באתר שעליו ניצב בעבר השוּל (Shul - באידיש פירושו בית כנסת) היהודי העתיק ביותר. בית הכנסת המרשים הזה ממשיך מבחינה כרונולוגית את בית הכנסת מייזל, ומציג תערוכה שמוקדשת להיסטוריה של היהודים בצ'כיה ובמורביה מהמאה ה-18 ועד לימינו.

בית הטהרה היהודי

בית הטהרה הוא חלק מבית הקברות היהודי ושימש את החברה קדישא של פראג. במבנה בן שתי הקומות מוצגת תערוכה די מצומצמת, חלק מתערוכת "מנהגים יהודים ומסורות" (Jewish Customs and Traditions) שמוצגת בבתי הכנסת ברובע.

בית הקברות היהודי העתיק

בית הקברות היהודי העתיק בפראג נוסד במחצית הראשונה של המאה ה-15 והוא העתיק ביותר ביבשת אירופה. אתר זה הוא אחד המונומנטים ההיסטוריים החשובים ביותר ברובע היהודי בפראג. בבית הקברות דחוסות כ-12,000 מצבות כשהקדומה ביותר היא של רבי א. קארו משנת 1439. הכניסה לאתר היא מהרחבה מול ביהכנ"ס פינקס והיציאה ליד דלת ביהכנ"ס קלאוס.