עובדות מעניינות על רומא

​​​​​​רומא, העיר שבה מענין ללכת לאיבוד גם בזמן וגם ברחובות העתיקים.

רומא, עיר הנצח של איטליה, היא אחת הבירות היפות ומעוררות ההשראה בעולם בזכות ההיסטוריה, התרבות והאומנות העשירים שלה וחיי הרחוב התוססים. רומא היא הזדמנות לטעום את טעם החיים המתוקים, ה"דולצ'ה ויטה (Doce Vita), לנשום אומנות ותרבות, להירגע ולהתמסר למקצב הים תיכוני ולנינוחות הבטלנית מעט שמאפיינים את הרחובות הציוריים.

במשך היום כיף פשוט לשבת בבית קפה ולהתבונן בעוברים ושבים באחת הפיאצות היפות שהן חלק אינטגרלי מהחוויה הרומית. וכאשר חום היום שוקע לתוך הערב הקריר, זה הזמן להתלבש היטב ולצאת לאפריטיף באחד הברים בעיר או לארוחת ערב במסעדה איטלקית אלגנטית.

כמעט ואין ערים בעולם שיכולות להתחרות במורשת האמנותית המדהימה של רומא. לאורך ההיסטוריה, העיר כיכבה בתהפוכות הגדולות ביותר של האומנות המערבית ויצאו ממנה האומנים המובילים בעולם שקיבלו עידוד לשבור את גבולות ההישגים היצירתיים הקיימים. התוצאה היא עיר מוצפת באוצרות יקרי מציאות.

פסלים עתיקים מוצבים במוזיאונים ברמה עולמית, פסיפסים ביזנטיים וציורי קיר מתקופת הרנסנס מפארים כנסיות עתירות אומנות, וחזיתות מתקופת הבארוק מקשטים פיאצות מימי הביניים. כשתצאו לטייל במרכז העיר לא תצטרכו להתאמץ כדי להיתקל ביצירות מופת של ענקי האמנות כמו פסלים של מיכאלאנג'לו, ציורים של קראוואג'יו, ציורי קיר של רפאל ומזרקות של ברניני.

הנוף העירוני של רומא הוא מחזה מלהיב ותוצאה של 3000 שנות פיתוח עירוני. בעיר נוכחים סמלים עתיקים כמו הקולוסיאום, הפורום הרומי והפנתיאון שמזכירים את התקופה שבה רומא היתה המרכז האימתני של האימפריה הרומית, בירת העולם, או כפי שהוא מכונה בלטינית "מונדי קאפוט" (mundi caput); הקטקומבות והכנסיות החשאיות מחזירות אותנו גם לימיה הראשונים של הנצרות; בזיליקת פטרוס הקדוש שמתנשאת מעל לוותיקן היא יצירת מופת שהותיר הרנסנס; ובמקומות אחרים בעיר, פיאצות (כיכרות) מצועצעות וכנסיות מעוטרות שמבזיקות מראה של בארוק על רחובות העיר ההיסטוריים.

גם מי שמעולם לא ביקר ברומא ודאי שמע על קרבות הגלדיאטורים שהתרחשו בקולוסיאום הענק, אבל רק מעטים יודעים:

  • שהמטבעות שמושלכות למזרקת טרבי (Trevi) נתרמות לצדקה.

  • שרומא לא היתה חלק מאיטליה עד שנת 1870 כאשר הצבא האיטלקי צר על העיר, והיא נכנעה בפני מלך איטליה ב-2 באוקטובר באותה שנה. ב-1871 רומא הפכה לבירת איטליה.

  • שאפשר לשתות מים מכול 2500 הברזיות המעוטרות שמפוזרות ברחבי העיר.

  • שרומא מלאה בחתולים ומשוטטים בה כ-300,000 חתולים שהם בעלי זכות פלישה. לא יאומן אבל החוק הרומי מעניק זכויות פלישה לחתולים וקובע שאם במקום מסוים חיים יחדיו 5 חתולים או יותר, אי אפשר לסלקם משם. לאוהבי החתולים שביניכם, בלארגו די טוררה ארגנטינה (Largo di Torre Argentina), יש מקום מקלט גדול לחתולים ורבים אחרים פזורים באזורי העתיקות בעיר.