הנקודה היהודית ברומא

​​​​​​​הגטו היהודי ברומא חבוי בלב העיר והוא אחד האתרים המפורסמים ברומא. הקהילה היהודית ברומא היא העתיקה ביותר באירופה. מדובר בשכונה יפה ופורחת בעלת משמעות מרכזית גם בהיסטוריה של העיר וגם בתולדות היהדות. הגטו היהודי ברומא מאפשר לכם לראות את תרומת היהודים לעיצובה של עיר הנצח.

הגטו הוקם בשנת 1555 ליד נהר הטיבר וגבולותיו נקבעו על ידי האפיפור בול (Bull) ואיתו נקבעו מיני חוקים מפלים לגבי המקצועות שהיהודים יכלו לעסוק בהם. אחד המקצועות המקובלים היה מכירת דגים. מקצוע זה השאיל את שמו לרחוב באזור שנקרא שוק הדגים הישן. הגטו היה מוקף חומה וצפוף מאוד וחומותיו נהרסו בשנת 1888.

בית הכנסת הגדול

בית כנסת זה הוא הגדול ביותר ברומא, ואולי באיטליה כולה. על פי אמות המידה הרומיות, בנין מרשים זה הוא חדש יחסית. לאחר שהיהודים קיבלו אזרחות במהלך איחוד איטליה בשנת 1870, נהרס בית הכנסת המקורי בגטו והחלו התוכניות לבניית בית הכנסת הגדול שהושלם רשמית ב-1904.

שעות הפתיחה: מאמצע יוני עד אמצע ספטמבר בימים א'-ה' בשעות 19:00-10:00, ביום שישי 16:00-10:00.

כתובת: Lungotevere de' Cenci, 00186

המוזיאון היהודי

המוזיאון היהודי ממוקם מתחת לבית הכנסת הגדול ונפתח בשנת 1960. המוזיאון מציג כלים, טקסטיל, גווילים וגילופי שיש, ואוספים של בני הקהילה היהודית ברומא. המוזיאון מספר את ההיסטוריה של תושבי הגטו היהודי. ביקור במוזיאון כולל גם כניסה לבית הכנסת הגדול.

אוכל כשר ברומא

יש לא מעט מסעדות כשרות ברומא, כמו:

מסעדות "בגטו" - BaGhetto

  • מסעדת בשר בסגנון ישראלי ויהודי. כתובת: Via del Portico d'Ottavia, 57

  • מסעדה מזרחית ובשרית. כתובת: Via Livorno 8/10

  • מסעדה חלבית. כתובת: Via del Portico d'Ottavia, 2

מסעדת גריל Bellacarne

פתוחה לארוחת צהרים וערב. כתובת: Via Portico d'Ottavia 53

מסעדת סושי כשרה – Daruma

פתוחה בימי השבוע. כתובת: Piazza Balogna 8